Türkiye Bilişim Derneği olarak ülkece yaşadığımız deprem felaketinin derin üzüntüsü içindeyiz. Yaralarımızın sarılmasına yönelik faaliyetlerimizi “TBD Afet Masası” kanalı ile yürütmekteyiz. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralı vatandaşlarımıza ise acil şifalar dileriz. Zirve sponsorluk gelirlerimizin belli bir kısmı Hatay deprem bölgesinde oluşturulmakta olan “ASO Yaşam Merkezi”nde, “TBD Bilişim Evi” Konteyner’ı ve benzeri projelerin gerçekleştirilmesi amacıyla kullanılacaktır.

OTURUM-1: Siber Güvenliğin Yeni Yüzyılında Politika ve Stratejiler

Son yıllarda Devlet destekli saldırıların haberleşme altyapıları başta olmak üzere kritik altyapılara yoğunlaştığı bilinmektedir. Pandemi döneminde uzaktan çalışma ve bulut kullanımının yaygınlaşması sonucunda kamu kurumlarının, kritik altyapıların ve şirketlerin her zamankinden daha çok siber tehditlerin odağında yer aldığı bilinmektedir. Diğer taraftan ulusal kapasitenin arttırılması, sürdürülebilirliği ve siber dayanıklılığın geniş tabana yayılmasının sağlanması amacıyla dijital dönüşüm teknolojileri destekli yeni nesil siber güvenlik kavramlarının zorunlu kullanımı gündeme gelmiştir.

Bu oturumda ülkemizin siber dayanıklılığının arttırılmasına yönelik politika, strateji ve eylem planlarının belirlenmesi ve uygulanmasına yönelik hususlar tartışılacak ve ortak akıl oluşturulacaktır.